Do romantické Doubice se divoce zamilujete

Čechy máme celkem procestované. Jsou fakt krásné. Hlavně, když se vracíme ze zahraničí po zemi, tak si uvědomuje, jak nádherné to tu máme. Objevili jsme ale místo, které jsme si zamilovali a kam se snažíme alespoň jednou za rok vrátit většinou s partou kamarádů s dětmi. Znáte to, jak vezmete dítěti kámoše, máte v podstatě o dítě míň (anebo najednou o 15 dětí víc:) Tou srdeční záležitostí se stala malebná vesnička v Českým Švýcarsku, Doubice.

Zebra wild kempuje vedle koňského výběhu

Zebra wild kempuje vedle koňského výběhu

Vstupte do pohádky

Nebudu se rozepisovat o její historii, protože o ní nic nevím a hledala bych googlem, stejně jako můžete vy. Ale tady o historii vůbec nejde. Jde o nádhernou krajinu, která je jak když vymaluje. Mezi zelenými kopečky se poklidně uvelebila dlouhá vesnice. Každý dům je tak nádherný, že byste si ho přáli vlastnit. Říká se jim podstávkové domy, část je roubená, část kamenná. Uvnitř mají dřevěné trámy, malá okénka s okenicemi, květiny. Nikde jsem neviděla tak nádherně rozkvetlou vesnici. Všude v květnu narazíte na ohromné keře růžových a fialových oleandrů, že vám budou přecházet oči. Každá zahrada je upravená, domy jako z pohádky. Komunistická architektura zde nenadělala žádnou paseku, takže ani bytovka u JZD jako dominanta obce tu díkybohu není.

Kam rozhodně musíte přijet

Budete hledat, kde se ubytovat, stejně jako my. Možností je několik, ale pro nás rozhodně ta nejlepší, nejmilejší a nejpunkovější je Fabrika Doubice. Tady narazíte na úžasného Jardu Navaru, se kterým asi nic není nemožné. Budete tu sedět a zírat. Nečekejte luxus, ale luxusní pohodu, která tady čiší snad i z kamene u cesty. Ale asi to hlavní, je tu ráj pro děti. Obrovská louka s pískovištěm, prolejzačkami, ohrada s koníkama. Vedle dřevěných zahraních stolků čeká gril, který je volně k použítí. Jen tak se vám někde nestane, že majitel restaurace je tak v pohodě, že si u něj na jeho dřevu ugrilujete, jako Jarda.

Ubytovat se můžete jak ve Fabrice (několik pokojů od dvoulůžka po osmilůžko a apartmán s kuchyňkou), tak světe divse na trávě za hřištěm. My jsme v baráku bydleli 3x a při organizování tohoto víkendu jsem se nemohla nezeptat, jestli můžeme přijet se Zebrou a bydlet v ní. No mohli jsme:)

Fabrika Doubice

Fabrika Doubice

Ceny ubytování jsou velice příjemné. Vždy pronajímám Fabriku celou, protože máme rádi soukromí. Resp. v našem pojetí to znamená, že zůstávají pokoje otevřené, děti běhají sem a tam a nikdo na nás nekouká skrz prsty, když ještě v deset je rachot.

Dole je velká restaurace, stylově zařízená v duchu celé Fabriky. Tedy punkově, ale prostě tak to máme rádi. A proč? Protože se nemusíte bát, že děti něco rozbijí a zároveň majitel s panickou hrůzou v očích nesleduje, kde kdo na co leze. Skvěle se tu najíte. Já třeba momentálně držím příšernou dietu kvůli atopyckému exému. V restauraci se nenajím. Tady ano, Jarda vyjmenoval, co má, nakombinoval to a výsledkem byla skvělá večeře před odjezdem do Prahy.

Určitě si objednejte snídaně. S rozmanitostí výběru a nekonečným přísunem může konkurovat kdejakému hotelu.

Co si nenechat v Doubici ujít

Abych pravdu řekla, na koukání je celá Doubice. Budete chodit s pusou dokořán. Ale vím jen o jednom speciálním místě a tím je Stará hospoda. Pokaždé ji musíme omrknout a bereme s sebou všechny kamarády. Čeká tu totiž unikátní sbírka dřevěných soch, domečků, hopaček, hrad a takové muzeum komunismu. A každý rok je větší a větší a prostě zůstanete zírat. A neuvěřitelné je, že je zdarma. A děti hodinu neuvidíte. Bonusem je restaurace, která parádně vaří a má pořád taky plno. Rozhodně se jděte podívat dovnitř a mějte oči otevřené, zde to nechme pod rouškou tajemství.

Stará hospoda v Doubici

Stará hospoda v Doubici

Doubici si dejte na svůj bucket list

Doubici rozhodně dejte na seznam míst, která chcete v Čechách navštívit. Ať už ji zvolíte jako výchozí bod pro výlety po jedinečném Českém Švýcarsku, nebo tu přibrzdíte na motorce, kole nebo autem jen abyste ji prošli, dali si oběd a omrkli třeba právě koně vedle Fabriky.

 

Tenhle koník byl celkem vostrý, lezl nám do auta a ráno šel na snídani ho hospody

0 komentářů